Helsingborg: VA-arbete på delar av Tågaborg i Helsingborg

2011-08-09 10:31

Från slutet av augusti 2011 till våren 2012 byggs vatten- och avloppssystemet om i delar av Brommagatan, Föreningsgatan och Kompanigatan för att minska risken för källaröversvämningar.

Det här görs:

  • Ombyggnad av vatten- och avloppsledningar.
  • Förstärkning av stadsnätet och telenätet.
  • Justering av fjärrvärmekammare.
  • Breddning av gatorna och förläggning av betongplattor på gångbanorna.
  • Berörda fastighetsägare bygger om vatten och avloppsledningar inom tomtgränsen

Så påverkas du:

Arbetet pågår från slutet av augusti 2011 och beräknas vara klart våren 2012. Under sommaren 2012 återställs sedan gator och gångbanor. Arbetet görs i 5 etapper (se även kartan nedan):

Etapp 1

Den första etappen är Brommagatan och börjar i korsningen Pålsjögatan och Brommagatan och går mot Stampgatan. Markerat med rött på kartan.

Etapp 2

Den andra etappen är Brommagatan mellan Pålsjögatan och Erik Dahlbergs gata. Markerat med blått på kartan.

Etapp 3

Den tredje etappen är Föreningsgatan mellan Pålsjögatan och Stampgatan. Markerat med grönt på kartan

Etapp 4

Den fjärde etappen är Föreningsgatan mellan Pålsjögatan och Karl X Gustavs gata. Markerat med orange på kartan.

Etapp 5

Den femte etappen är Kompanigatan mellan Erik Dahlbergsgata och Karl X Gustavs gata. Markerat med lila på kartan.

Parkering:

Under perioden kommer det att bli stökigt i området och tyvärr kommer även parkeringsmöjligheterna att bli försämrade. Detta p g a att arbetsfordon, till exempel lastbilar, ska kunna ta sig fram.

Karta:


Visa Gatuarbete Tågaborg - Brommagatan mm på en större karta